Zajímavosti světa

místa, cesty a zajímavosti

Silvestr v Kitzbühel


Vyzkoušeli jsme pro vás jednu z dalších míst Horního Rakouska, tentokrát v zimě s možností lyžování

Schwarzsee camp u Kitzbühelu patří ke středně velkým campům. Camp má i hotel v krásném dřevěném Rakouském stylu, který tam byl pravděpodobně dříve než celý camp. Hned vedle hotelu je wellness centrum. Do wellness centra můžete jít od 10 do 22hod. Měli jsme vyzkoušeno, že nejlepší hodina je od deváté večer. J Wellness se skládá z několika částí, bazének o délce cca 10m spojen s vířivkou a chrličem vody. Vedle bazénku je mnoh lehátek, kde můžete příjemně relaxovat. Ale ješto bylo zimní období a teplota  vody nebyla nejvyšší, tak nás takový relaxík ani nenapadl. Bazén je oddělen skleněnou stěnou a za ní naleznete malé fitness, kde si můžete zacvičit, kdybyste toho na sjezdovce měli málo. Poslední část wellness centra je v nižším podlaží a to Saunaworld. Zde naleznete čtyři sauny. Před každou saunou naleznete informace v němčině a v angličtině, o jaký druh sauny se jedná, na co je dobrá a jak dlouho by v ní člověk může pobývat. V této části naleznete i Ruheroom. Co bylo pro nás příjemné, že byly k dispozici ovocné šťávy, které jsme si mohli namíchat s vodou. Asi každý dobře ví, jaké to je, když je v sauně, kde není možnost si objednat nějaké pití, jak je člověk vyprahlý. Tento samoobslužný pult byl doplňován také ovocem v podobě pomerančů. Vitamínu C není nikdy dost.

Karavany parkují na různých místech v campu. Když jsme vjížděli do campu, viděli jsme obšancovanou recepční budovu karavany, tak jsme se na sebe podívali a říkali jsme si, to jsme teda zvědaví na ten schone platz, jak nám slibovali v e-mailové komunikaci. Tyto karavany stály na asfaltu, odděleny asi padesáti centimetry jeden od druhého. Ale nakonec jsme stály v jiné části campu, kde byly spíše zaparkované karavany na sezonu a některé tam byly již několik sezón. V campu byla veškerá vybavenost pro karavany. Každý karavan měl možnost se připojit do elektrické sítě. Ostatní služby jsme nevyužili, jako načerpání vody či vylití. Ale vším tím camp disponuje. Při chození po kempu byla akorát nepříjemná namrzlá silnice. Z části campu do wellness vede silnice, která je do mírného kopečka, kde se chodci kříží s auty. V době námrazy musí být člověk opatrný.

Cenově camp vychází za osobu/noc 13,70eur, karavan/den 11,90eur, pak musíte také počítat se spotřebou elektřiny, místní taxou a vzdušným. Ceny nejsou nejnižší, ale vzhledem k tomu, že máte v areálu i wellness centrum, tak je cena příjemná. V campu jsou i čistá a nově udělaná sociální zařízení se sprchami a toaletami. A s prostorem pro vynesení Vašeho pojízdného WC.

Do lyžařského střediska v jsme vzhledem k náročnosti zaparkovávání karavanu jezdili skibusem. Měli jsme 4km vzdálené středisko v resortu Kitzbuhel. Je potřeba si zjistit, kdy autobus jezdí, hned před hotelem je vývěska. První ranní autobus v 8:15 nebyl tak plný, jako autobus 8:45. Ale vždy jsme se vešli. Pokud však chcete raději do střediska SkiWelt je nutné buď jet autem nebo vyhledat jiný kemp.

Permanentku na lyžování jsme si kupovali vždy na každý den. Denní permanentka stála 47eur + 2 eura záloha na kartičku. Když byste skončili po poledni, do cca 14té hodiny, tak se permanentky dají dobře prodat za poměrnou cenu a nebudete tratní.  Kitzbuhel patří ke středně velkým střediskům s dostatkem modrých a červených. Jinak české modré nejsou stejné jako Rakouské modré.

Do městečka Kitzbuhel od Schwarzsee campu to bylo asi také 4km, možnost pro krásnou procházku. Velde campu je Schwarzsee, kde se v létě asi půjčují loďky a v zimě by se dalo i bruslit. Ale to na Silvestra nešlo, protože bylo poměrně teplé počasí. Městečko Kitzbuhel je krásné, osvětlené vánočními ozdobami s uprostřed se tyčícím kostelem, který nám zahrál krásnou zvonkrohru. V centru města naleznete mnoho stánků se svařákem a klobáskami. Město je lemováno malými obchůdky s luxusními značkami. 

Pár typů na zimní dovolenou karavanem nebo obytným autem:

1. vodní odpadní nádrž nechte otevřenou a pod ní vložte nádobu na zachytávání, kterou postupem doby vynášejte

2. topení nechávejte vždy zapnuté i v době když nejste v karavanu

3. šetřete s vodou, v některých kempech není možné vodu v zimě jednoduše doplnit

4. úsporným topením na stupeň 3 Truma kotle, lze na propanovou náplň vydržet až 3 dny

5. používejte propanovou náplň, která má v zimě lepší vlastnosti


Podívejte se na naplánovanou trasu, kterou jsme projeli zapůjčeným vozem caravan4rent


Horní Rakousko

  Můžete se také podívat na naplánované trasy po Horním Rakousku   Horní Rakousko je bohate na termální lázně i jezera s průzračnou vodou, stejně tak i začínající pohoří Alp. Pokud nechcete jezdit příliš daleko, pak již na hranicích s Německem můžete navštívit termální lázně Geinberg . Zde se můžete nechat i ubytovat což však nevychází úplně nejlevněji.  Dále můžete navštívit jezera s krásně čistou vodou. Jezera jsou sice studenější, ale i tak se můžete vykoupat v této  osvěžující vodě. Doporučujeme jezero Attersee a Hallstatter see.                       Hallstatt je pak možné považovat jako výchozí bod pro návštěvu rakouských Alp.    V Hallstattu je možné navštívit Solný důl , který je stále ještě v provozu a    průvodce Vás provede solným dolem a  postupem jak solný důl vznikl a jak se  sůl těží. Prohlídka trvá kolem 50ti minut a je dobré mít teplejší oblečení.  Teplota v solném dole dosahuje cca 8 stupňů. Okolí Hallstattu je jako dělané  pro pěší turistiku.      Jen o kousek dál je městečko Obertraun, které je výchozím místem pro  návštěvu Dachsteinu a s tím spojených jeskyní. Mamutí a Ledová jeskyně jsou  obrovské a nádherné jeskyně které musíte vidět. Vyjedete první lanovkou a  pak již jen kousek cesty pěšky a jste u nenápaadných vstupů do jeskyň.  Nezapomeňte si vzít teplé oblečení neboť v jeskyních je teplota kolem bodu  mrazu.           Nechte se inspirovat naplánovanou cestou a zapůjčte si obytný vůz od společnosti caravan4rent , který byl pro tuto trasu využitý.