Zajímavosti světa

místa, cesty a zajímavosti

Archeopark Všestary

Archeopark  Všestary – replika pravěké vesnice

GPS souřadnice: 50°15'32.864"N, 15°45'42.092"E

(Všestary 238), Rodinné vstupné 220,-Kč.


V Archeoparku naleznete tři patra objevování pravěku a života pravěkých lidí. Naleznete tam informace, jak pravěcí lidé žili, čím se živili, jak se oblékali, jak mezi sebou bojovali, kolik se dožívali. V prvním patře naleznete model 8x4m pravěké vesnice, neskutečný pohled. Také si zde děti mohou zkusit tkát, spolu s vyrobením hrnečku, mističky z hlíny. Venku si děti mohou zkusit práci archeologa. Stavby postavené ve venkovní expozici jsou dělány původními metodami. Archeopark je unikátním projektem o archeologii, pravěku a lidí, kteří jej vytvořili. V budově naleznete i kinosál, kde vám promítnou krátký film, jak se vše v Archeoparku dělalo ručně.

Ubytovat se můžete v kempu u Hradce Králové vzdáleného ca 16km. U Archeoparku je možné bez problému zaparkovat i s obytńákem.

Kemp Stříbrný rybník u Hradce Králové

Malšova Lhota, 736 480 375 – informace o provozu koupaliště a kempu, Zdeněk Podal. Cena ubytování:  karavan:  100,-Kč, dospělý: 60,-Kč, dítě 6-15: 40,-Kč

Kemp patří k těm větším a rozlehlejším. Ale jeho obsazenost v druhé polovině července, převážně karavanů, nebyla vysoká. Obsluha recepce většinou neví, kde jsou místa pro karavany, ale společnou spoluprací elektrické přípojky naleznete. Karavany mohou parkovat na poměrně velkém prostoru. První polovina tohoto prostoru je u/pod břízami. Druhá polovina na absolutně vysušeném place. Stinné místo je blízko velkých rodinných chatek. Sociální zařízení nové, cca 10 sprch a 20 toalet. Dámská část v přízemí, muži musí do prvního patra. Přímo v kempu je restaurace. Slovo restaurace je asi silné slovo, spíše občerstvovna, kde naleznete i hotovky typu guláš. Jídlo na vzezření restaurace chutné, ceny do 80,-Kč. Kemp obsahuje výlevku na WC, odpadní vodu, možnost dočerpat vodu.

Součástí kempu je rybník. Vhodný i pro malé děti. Rybník se dlouho svažuje do hloubky a myslím, že hluboký není vůbec. Po dvaceti metrech co máte vodu zatím jen na stehnech, Vás již chodit nebude bavit a vrhnete se do víru „stříbrných“ vln. V rybníku najdete vodu teplou, nikoliv však průhlednou.  Na protějším břehu naleznete tobogán.

V bezprostřední blízkosti kempu je lanové centrum, kam můžete jít i s dětmi. Děti si mohou dát lanový okruh snadnější a v nižší výšce. Dospěláci si samozřejmě zalezou v korunách stromů. Cena za dětský okruh lanovým centrem: 130,-Kč. Dospělácký okruh či pro velké děti od 12 let: 160,-Kč. V lanovém centru naleznete i plno her, které jsou na zemi. Hry jsou převzaty třeba z Holandska, Švédska a jsou velmi zajímavé. V případě, že lezete, máte tyto pozemní atrakce v ceně. V případě, že nebudete chtít lézt, můžete si zaplatit po domluvě cca 50,-Kč/os. na vyzkoušení si všech her. V lanovém centru naleznete také střílení lukem, tzv. foukačku, střílení prakem, minigolf. Lanové centrum otevřeno odpoledne od cca 14té hodiny do 19té. Když vás to chytne, dvě hodiny jsou málo.

Adršpašsko-teplické skály

Návštěva Adršpašských skal, vstupné dospělí: 70,-Kč, děti: 35,-Kč. Kdo nechce platit, může se vydat po žluté turistické. Cesta není udržovaná a je na vlastní nebezpečí, to se dozvíte až po výlezu ze žluté turistické. Ale po žluté vlezete do Adršpachu, aniž byste platili vlezné. Vstupné nám přišlo docela vysoké, proto jsme se vydali po žluté. Žlutá je nevhodná pro malé děti či kočárky. Cesta vede močálem a lávky jsou neudržované a je potřeba být obezřetný a koukat, kam šlapete. Na druhou stranu Vám bude odměnou trasa bez lidí a pohled na krásnou přírodu, i když s trochou adrenalinu. Asi ve tři čtvrtě cesty se připojíte na modrou, která je více náročná na počet turistů. Držíte-li se po modré dostanete se ke Skalnímu jezeru, svezení na lodičkách placené 50,-Kč. Nyní jste v centru Skalního města a můžete se kochat krásami přírody, co za útvary vytvořila se skálami. Pohledy jsou to jistě krásné, když vám nebude vadit, že se na skály s vámi dívá dalších tisíc návštěvníků polské národnosti. Ze skal jsme vylezli v Teplických skalách. Z Teplic do Adršpachu je možné jít pěšky, cca hodina volnější chůzí nebo využít služeb Českých drah a jet RegioJetem. Vlak jezdí každou cca půl hodinu. Možnosti občerstvení ve skalách jsou prakticky nulové, je potřeba si vzít dostatek vody na pití, pro děti hodně sladkostí, motivace musí být. J Před vstupem do Adršpachu i do Teplických skal je plno fast foodů, ale i restauracích. Žádný velký gurmánský zázrak jsme tam nenašli ale na najedení to bylo dobré.

Pro ubytování je vhodné zvolit Autokemp Bučnice (provozovatel Věra Kubíková, Dolní Adršpach 104, Teplice nad Metují, 776 379 746).

GPS: 50°36'0.280"N, 16°9'4.640"E

Kemp je cca 0,5km od vstupu do Adršpašských skal. Kemp je vybaven cca 20 stáními pro karavany a obytné vozy. V kempu je možné načerpat vodu. Odpadní vodu však odčerpáte jen nad kanálem. Každé karavanové místo má možnost přípojky elektřiny. Kemp je ve stínu hor, nutno se teple obléci, večery Vás zaženou do karavanu. V kempu naleznete dvoje sociální zařízení. Sociální zařízení v zadní části kempu, což je blíž pro karavany, raději nevyužívat, uklízečka se tam dostane tak jednou za 14 dní a toaletní papír tam nehledejte. Sociální zařízení v přední části kempu to je již udržované a pěkné. Sprchy na 15,-Kč žetony. Mezi 10-23hod. teplá voda.

Možný výlet pěšky do nedalekých Teplic nad Moravou, cesta cca 20 min a nebo touto trasou po Adršpašských skalách.