Zajímavosti světa

místa, cesty a zajímavosti

Solden Camperem

Silvestr v Söldenu

Cesta do Ötztalu trvala tradičně přes 8 hodin, z důvodu klasických zácp v Mnichově a Salzburgu. Naše zdržení čítalo tentokráte pouhé dvě hodiny. Místo v  campu Ötztal v Längenfeldu jsme měli rezervované přes dva měsíce.  Cena ubytování přes Silvestr od 28.12. do 3.2.2014 300€. Denní sazby: dospělý 9,40€, dítě (9-14) 7,40€, daň za dospělého 1,90€, elektřina/ KWH 0,70€, obytný vůz 9,80€.

Každé místo pro obytný vůz zřetelně označeno s přípojkou k elektrice a v letních období možnost využit přímého odvodu odpadní vody do kanálu. Místa pro obytný vůz se v kempu dělí na dva typy. První typ vhodný na zimní ubytování. Zůstatkový prostor okolo karavanu není velký cca 1,5m na každou stranu. Druhý typ míst byl větší, vhodné na letní období, větší zbytkový prostor, hezčí umístění v kempu s výhledem na hory. K dispozici k zapůjčení europaleta, pro lepší vystupování z karavanu v případě deště či sněhu.

Camp vybaven: restaurací typu pizzerie, lyžárnou se sušáky bot, prádelnou se sušičkami, kvalitní sociální zařízení s nonstop provozem sprch, sběrným dvorem na recyklaci odpadu, informační bod (který Vás informuje o teplotě, vlhkosti, povětrnostních a sněhových podmínkách na následující den na sjezdovkách), místnost pro doplnění propanbutanových lahví. Na recepci možno každé ráno zakoupit čerstvé pečivo s vysokohorskou přirážkou.  Ve svátek 1. 1. nebylo pečivo k dispozici.

200 m od kempu se nachází Aqua Dome – termální koupaliště. Celodenní vstupné pro 4člennou rodinu 70€. Otevírací doba dle webových stránek od 9 do 11 do večera. Dle praxe ve všední den otevřeno do 10, o víkendu do 11, v pátek do půlnoci. Jedná se o poměrně rozlehlé relaxační centrum s termální vodou okolo 36 stupňů. Venkovní termály Vás přivítají teplou mlhou, kdy ani nevíte, kam plavete. Venkovní prostor je řešen architektonicky zajímavě. Jsou k dispozici 4 malé bazénky, v nichž je různá voda. Naleznete zde bazének se slanou vodou, masážní, relaxační, divokou řeku a bazén se studenou vodou. Přechody mezi bazény jsou trochu studenější, ale za to vklouznutí do teplé vody Vám vynahradí přesun ze studeného prostředí do teplého. Do bazénku se vstupuje do jakoby pyramidy, kterými se schodištěm dostanete postupně do všech bazénků. Bazénky jsou pro cca 50 lidí najednou, takže nemusíte bát, že byste se v nic mačkali se sousedy. V bazénkách se dá jen tak sedět a opírat o stěnu bazénu a pohledem se kochat Alpami nebo udělat pár temp v příjemně 40 stupňové teplé vodě. Venkovní expozice Aqua Domu koresponduje a zapadá do krajiny. Jedná se o povedené architektonické dílo.

Vnitřní expozice tvoří dva hlavní bazény. Do jednoho nemají vstup děti do 15let. Vnitřní expozice je rozdělena do několika pater a do několika částí. Naleznete zde velké množství lehátek, které nejsou nikdy obsazeny jejich majiteli, ale vždy na nich naleznete ručníky a osobní věci jejich dnešních pronajímatelů. Je zde i velký dětský koutek pro děti do cca 5ti let. Pro větší děti a dospělé je k dispozici jeden tobogán. Velice nás zaujala relaxační místnost, kde naleznete různá lehátka a několik vodních postelí, kde si můžete po náročném dni i schrupnout, ale pozor nedoporučuji používání zvukových kulis při spaní, je zde vše slyšet a mohli byste se nevyhnout posměchu. J Prostředí relax roomu je v zelené uklidňující barvě, kdy největším rušivým elementem byly vrzající dveře při jakémkoliv odchodu či příchodu nového relaxanta. Počítali jsme, že v Aqua Domu strávíme s dětmi maximálně 3hod. Mysleli jsme si, že  je to tam bez tobogánů a různých jiných vodních atrakcí nebude bavit.  Velice mile nás ale překvapili, vydrželi jsme tam bezmála šest hodin. Do Aqua Domu doporučuji chodit v dopoledních hodinách. Mají zvýhodněné vstupné od 18té hodiny. My jsme se na zvýhodněné vstupné úplně nesoustředili, jen jsme si jeden prostě chtěli zalenošit, ale chyba lávky. Náš příchod okolo 16té hodiny nás překvapil velkým množstvím lidí ve vstupní hale. Při detailnějším zkoumání jsme zjistili, že Aqua Dome je plný a dovnitř pouští stejný počet lidí, jako jde ven, tzn. Naše 50m fronta by vyšla tak cca na 3hod.

Skibus

Po mnoha letech jsme se rozhodli, že nebudeme spát v hotelu přímo u sjezdovky, ale v kempu a ne zrovna blízko od sjezdovky. Museli jsme využít skibus. Dle přiložených informací zastávka autobusů je vzdálená od kempu cca 150m. Ale cesta na zastávku je udržována sporadicky a přemisťujete-li se s lyžáky, lyžemi a hůlkami je to poměrně náročné. Cesta vede přes malou říčku možná potůček přes krásnou novou zrekonstruovanou lávku – mostek. Ale na mostek jste museli vyšlapat kopeček o cca 15ti metrech  a to samé i zpět. Kopečky byly často namrzlé a zasněžené sněhem. V odpoledních hodinách byly posypány štěrkem, ale půjdete-li brzy ráno se štěrkem se rozlučte. Těžkopádná cesta s lyžáky a lyžemi vyjde na cca 10 min. Zastávka je shodou okolností naproti Aqua Domu. První skibus odjíždí od zastávky v 8:25 a poté do půl jedenácté každou půl hodinu. Skibus je zdarma. V ostatních časech můžete využít městskou hromadnou dopravou, která je již placená. Cesta autobusem do Soldenu trvá cca 15 min. Längenfeld – Aqua Doime je první nástupní zastávka do Söldenu,  je zde velká pravděpodobnost, že si sednete. Nastoupíte-li ve městě, musí Vám postačit jen „stoják“ na vlastních. Na cestě zpátky si ale určitě nesednete. První skibus zpět jede okolo půl třetí a poté každou půl hodiny do 8mé hodiny večer.

 

Lyžování

Skibus staví na dvou zastávkách v Söldenu. Na obou zastávkách naleznete pokladnu a lanovky nahoru. První zastávka Gigijoch Tal byla vždy také naší zastávkou. Celodenní lyžování pro čtyřčlennou rodinu 150€ za lyžování v rozlehlém lyžařském areálu, kterému vévodí tři třítisícovky. Podrobné popsání Solden arény a lyžování v ní naleznete v sekci Solden.